Haber

Diyarbakır’da Yıkılan Dairelerle İlgili Bilirkişi Raporu Açıklandı

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde 60 kişinin hayatını kaybettiği Yoldaş Apartmanı ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, “Ruhsatsız ve projesiz yapılmıştır. Binanın eski olduğu için yıkıldığı sonucuna varılmıştır. denetimsiz inşa edildi.” 48 kişinin yaşamını yitirdiği Sözel Apartmanı ile ilgili de ‘projede 6 kat gösterildi, 12 kat yapıldı’ ifadeleri yer aldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Diyarbakır’da biri boş olan 7 apartmanda 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. Yıkılan binalarla ilgili başlatılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı 1 savcı yardımcısı ve 3 savcı görev aldı. Savcılığın kapsamlı rapor talebi üzerine İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nün atadığı 6 kişilik bilirkişi heyeti, yıkılan Yoldaş ve Sözel apartmanlarıyla ilgili incelemelerini tamamladı. Alınan numunelerin ardından bilirkişi raporu düzenlendi.

Bağlar ilçesinde 1994 yılında yapılan ve 60 kişinin yaşamını yitirdiği Yoldaş Apartmanı ile ilgili hazırlanan raporda, 1975 deprem yönetmeliğinde tanımlanan en düşük beton sınıfı dikkate alındığında bile beton karot örnekleri söz konusu. Binanın derslik vermediği, bodrum katında kolon kesme izine rastlanmadığı ifade edilerek, “Yoldaş Apartmanı’nın ruhsatsız ve projesiz yapıldığı, malzeme özelliklerinde yetersizlikler olduğu kanaatine varıldı. , uygulama ve personel hataları ile binanın kontrolsüz yapılaşma nedeniyle yıkıldığı, arsa sahibi ve inşaatı yapan müteahhit, varsa ilgili belediye ve diğer kurum yetkililerinin görüş ve kanaatlerinin, Yapının projesiz, ruhsatsız ve kontrolsüz yapılmasına izin veren gerekli yasal işlemleri yapmayanlar sorumludur.

Yenişehir ilçesinde 48 kişinin yaşamını yitirdiği Sözel Apartmanı’na ilişkin bilirkişi raporunda, “Yapı ruhsatı ve yapı ruhsatı ekinde yer alan mimari ve betonarme projelere rağmen, bina kat sayısı olmak üzere toplam 6 kat olarak belirtiliyor. bodrum artı temel artı 4 normal kat ama vaka belgesinde, Binanın durumunu gösteren fotoğrafa göre bodrum artı temel artı 9 kat artı teras olmak üzere toplam 12 katlı olarak inşa edilmiş, Onaylanan mimari ve betonarme projelere aykırı olarak, teknik sorumluluk kapsamındaki imalat kontrolünde yetersizlik nedeniyle binanın yıkıldığı, mimari ve statik betonarme projelere aykırı şekilde inşa edilmesine imkan verildiği, yapı ruhsatının gerekli ekleri olan, binanın imar durumuna uygunluğunun kontrol edilmemesi, yapı kullanma izin belgesi düzenlenmeden yapının kullanıma açılması. Belediye ve varsa diğer kurum yetkililerinin ruhsat eki projelere uygun olarak yapılmaması ve mevcut betonarme özelliklerin tam olarak yerine getirilmemesi nedeniyle yapı teknik sorumlusu ve yapı müteahhitinin sebeplerinden sorumlu olduğu kanaatine varılmıştır. onaylı statik betonarme projesinde belirtilen beton sınıfını karşılamalıdır.

alucra-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu