Ekonomi

Avrupa’nın ana meyve ve sebze üreticisi yanıyor!

Emre ERGÜL

İspanya tarihinin en sıcak baharını yaşarken ve 2022’den bu yana en kurak ikinci yılını yaşarken Avrupa alarma geçti. Göllerin kuruduğu, tarımın durgunlaştığı ülkede durumu daha iyi anlamak için gelin bu üç açıklamaya bakalım. imkansız:

– İspanya Meteoroloji Müdürlüğü Aemet Sözcüsü Ruben Del Compo: “2022’de kaydedilen yüzey suyu sıcaklıkları, 1940’tan bu yana en yüksek seviyede.”

– Katalan Su Kurumu Lideri Samuel Reyes: “Son 100 yılın en kötü döneminden geçiyoruz.”

-Çiftçiler birliği COAG: “İspanyol tarım arazilerinin yüzde 60’ı, geri dönüşü olmayan hasara neden olan yağış eksikliğinden muzdarip.” Kabus bitmedi… Aemet’in sözcüsüne göre yaz ayları “aşırı sıcak” ve “kurak” geçecek. Geçen yıl yaz aylarında çıkan yangınlarda 306 bin hektar alan yandı. Bu yıl durumun daha da kötüye gitmesinden korkuluyor.

Avrupa’nın 1 numaralı meyve ve sebze üreticisi olan İspanya’nın güneyi başta olmak üzere Avrupa kavurucu sıcakları yakından takip ediyor… Ancak ülkedeki su rezervleri 8 Haziran itibarıyla yüzde 47’ye düşmüştü.

Çiftçilere mali destek

Euronews’e göre İspanya’nın en değerli tarım bölgesi Endülüs’te durum daha da kötü. Guadalquivir Nehri Havzası, kapasitesinin yüzde 24,8’inde ve bazı durumlarda bölgedeki çiftçilerin sulama için kullandığı suyun yüzde 90’ına varan oranda kesildi.

İspanyol hükümeti geçen ay kentsel suyun yeniden kullanımı için finansman ve kuraklıkla mücadele eden çiftçilere daha fazla yardım da dahil olmak üzere 2,4 milyar dolar değerinde müdahale önlemi açıkladı. Bunun 784 milyon avroluk kısmı ülkedeki 890 bin çiftçiye dağıtılacak. Bu da yetmedi, Madrid hükümeti çiftçilerine mali destek vermesi için Avrupa Komisyonu’na başvurdu.

İspanya, geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası Kurumu’ndan 64.5 milyon euro aldı. Avrupa, İspanya yüzünden kıtlık endişesi yaşarken; İspanya’dan domates, biber, salatalık, marul, brokoli ve turunçgiller alan İngiltere en çok üzülen ülke oldu. Guardian gazetesinin durumu özetleyen manşeti şuydu: “İngiltere ve İspanya’da hava koşulları ekinleri vurduğundan daha fazla meyve ve sebze kıtlığı yaşanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu