Haber

Bakan Yerlikaya, selin vurduğu İstanbul ve Kırklareli’de son durumu açıkladı

Kırklareli İstanbul’da dün ardı ardına sel felaketleri yaşandı. 5 kişinin hayatını kaybettiği Demirköy ilçesine bağlı İğneada bölgesinde bungalov evler hasar gördü ve büyük hasar meydana geldi. Mega şehir İstanbul’da Büyükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde su baskınları yaşandı. İstanbul’da sel sularına kapılarak iki kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de hastaneye kaldırıldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kırklareli ve İstanbul’daki son durumu paylaştı. Bakan Yerlikaya, şunları söyledi: “1 kişi hala kayıp, an be an arkadaşlarımla konuşuyorum. Şu anda arama kurtarma çalışmaları 900’ün üzerinde. O vadi öyle bir vadi ki içi ormanlarla kaplı. Son derece derin bir vadi. Bu, ağaçları kökünden söken devasa bir sel kuvvetidir.” Bir yıkımın olduğunu biliyoruz. Orada büyük bir çaba var. İnşallah 900’e yakın arkadaşımız diğer vatandaşımızı bulur. Gerek İstanbul’da gerek Kırklareli’de devletimizin yardımı her zaman zarar gören vatandaşlarımızındır.

Şu ana kadar tespit edilen 564 konutun sular altında kalmasından bahsediyoruz. İş yerlerinde su baskını sayısı 744 oldu. Sel nedeniyle 172 aracın hasar gördüğü belirlendi. AFAD ilk etapta 40 milyon TL gönderdi. Bazı kaymakamlarımız bu konut ve işyerlerine ilişkin hesaplarına para aktarmaya başladı. Bu muhtemelen yarın tamamlanacak. Hemen ardından kesin hasar tespiti yapılır. Mutlaka takviye ödemesi yapacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bir daha yaşanmaması için Allah’tan niyaz ediyorum. Bu iklim değişikliğinde lütfen her zaman uyarılara kulak verin ve önlem alın. “Medyamız gerçekten özverili ve çaba gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu