Ekonomi

Bakan Uraloğlu ilk yerli ve milli sürücüsüz metro aracını tanıttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara’daki ilk Yerli ve Milli Sürücüsüz Metro Aracının Teslim Töreninde değerli açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, “80 km servis hızı, 1476 yolcu kapasitesi ve 88 metre uzunluğuyla sürücüsüz hizmet verecek aracımız yüzde 70 yerli üretim oranıyla üretildi. Tasarımı tamamen yerli kaynaklarla yapıldı. Ülkemizin teknik birikimi bir kez daha ortaya çıktı.”söz konusu.

Bakan Uraloğlu, aracın tasarımının tamamen yerli olarak yapıldığını sözlerine ekledi.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamaları şöyle:

Ülkemizin toplu taşıma ekonomisi içinde kalmasına yardımcı oluyor. Milliyeti ön planda tutarak şirketlerimizi destekliyoruz. Yerli üretimi destekledik, artırmaya gayret ettik. Ülkemizin geçemeyeceği sınır olmadığına inanıyorum.

Her biri 4 araçtan oluşan 7 takım halinde üretilecek ilk setimizin fabrika üretimi tamamlandı. Fabrikadan çıkarıp sahaya göndermenin heyecanını yaşıyoruz.

YÜZDE 70 YERLİ ORANLA ÜRETİLDİ

80 km servis hızı, 1476 yolcu kapasitesi ve 88 metre uzunluğuyla sürücüsüz hizmet verecek aracımız yüzde 70 yerli üretim oranıyla üretildi. Tasarımın tamamen yerli kaynaklarla gerçekleştirilmesi, ülkemizin teknik birikimini bir kez daha ortaya koydu.

Metro hatlarını üretim aşamasından sinyalizasyona kadar kendi mühendisliğimizin eseri olarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Ana ve kritik işleri kendimiz üretiyoruz. AB ülkelerinde de faaliyet gösterebilen demiryolu sanayimizin gelişiminin kanıtı haline geldi.

“YERLİ ARAÇLARI KULLANACAĞIZ”

Ekim ayında tasarım çalışmalarımız tamamlandı ve prototip üretimi için süreci hızla takip ediyoruz. Milli tren vizyonuyla TÜBİTAK ve TURASAŞ markasıyla hızlı tren projesi geliştiriliyor.

Yerli elektrik sistemli, akülü araçları kullanacağız. Bugün dünyada tartışma konusu olan ülkenin gündemi, gelişmiş bir bilişim sistemi kurmak ve 5G’ye sahip olmak.

Ülkemizi yüksek teknoloji ve üretim üssü haline getireceğiz. Teknofest ile tam anlamıyla bir teknoloji festivali yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızla birlikte açılışını yapacağız. Milli teknoloji atılımımızın somut örnekleri yerinde görülecek.

KAAN 2023 bitmeden havalanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu