Haber

AB ve NATO’nun kuzey Kosova’daki şiddet olaylarına tepkisi

Avrupa Birliği (AB) ve NATO, kuzey Kosova’daki şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Avrupa Birliği (AB) ve NATO, dün gece Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen şiddet olaylarına tepki gösterdi. AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin Kosova’da bulunan Avrupa Birliği Hukukun Üstünlüğü Misyonu’na (EULEX) yönelik saldırılara müsamaha göstermeyeceğini vurgulayarak, “Barikatlar derhal kaldırılmalıdır. Sırp gruplar. Sükunet yeniden sağlanmalı. “EULEX, Kosova makamları ve KFOR ile koordinasyonu sürdürecek. Taraflar gerilimi tırmandırmaktan kaçınmalıdır” dedi.

“Bu tür saldırılar kabul edilemez ve hesap sorulmalıdır”

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, NATO müttefiklerinin EULEX devriyesine yönelik saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, “Bu tür saldırılar kabul edilemez ve hesap sorulmalıdır. NATO Kosova Barış Gücü (KFOR) teyakkuz halindedir ve BM’nin Kosova’daki misyonunu yerine getirme konusunda tam kararlı olduğunu belirten Erdoğan, “Tüm tarafları provokatif eylem ve söylemlerden uzak durmaya, sükunet ve istikrara katkıda bulunmaya çağırıyoruz.”

Öte yandan Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçimler öncesi bölgede tansiyon her geçen gün artıyor. Bölgede yaşayan Sırplar dün akşam barikatlar kurarak bölgede devriye gezen EULEX ekiplerine ses bombalarıyla baskın düzenledi. Bölgede görev yapan polislere ateş açıldı. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu